Tropikal Kereste

(Sapele, Sapelli, Lifaki, Penkwa) Anayurdu Batı, Orta ve Doğu Afrika. Koyu kırmızımsı kahverengi ile morumsu kahverengi ve parlaktır. Çok iyi cila kabul eder. Kaplama olarak, mobilyacılıkta, iç ve dış dekorasyon, tekne ve keman yapımında kullanılır.

(Iroko, Kambala, Odum) Anayurdu Batı, Orta ve Doğu Afrika. Başlangıçta gri sarı ile açık kahverengi olup daha sonra altın sarısı ile kahverengiye dönüşür. Yüzeylerde doldurma ve temizleme yapılarak mükemmel cilalanır. Dekoratif kaplama, mobilya, iç ve dış dekorasyonda, parke ve tekne yapımında kullanılır.

Kongo, Gabon ve fildişi kıyılarında yetişen bir ağaçtır. Dışı açık renkli içi ise açık renkli bir ağaçtır.Dayanıklı bir ağaç türü olup dış etkenlere karşıda sağlam bir yapısı vardır. Masifi mobilya ve parke imalinde kullanılan bir ağaç türüdür.

Özellikleri: Meşe ağacının yaklaşık 400 türü vardır. Bu türleri kesinlikle birbirinden ayırmak çok güçtür. Ağaç işleri ve mobilya endüstrisinde sertliğine ve yumuşaklığına göre değerlendirilir. Meşenin sert ve yumuşak olmasa çoğunlukla yetiştiği yer bağlıdır. Dar ve sık halkalı meşe kerestesi eş yapılı özellik gösterir ve genellikle yumuşak olur. Kalın ve seyrek halkalı meşenin kerestesi sert olur. Zor işlenir. Meşe genellikle az çalışır. Kola yarılır. Bazı türleri orta sert, bazıları serttir. Meşenin türleri arasında az esnek ve çok esnek olanları vardır. Yumuşak kereste veren türleri kolay işlenir. Havanın ve nemin bozucu etkilerine arşı en büyük dayanımı gösteren ağaçtır. Dış odunu, iç odunu kadar dayanıklı değildir. Bünyesindeki bol toner yüzünden, en iyi boyanabilen ağaç meşedir. Özellikle kimyasal boyalarda ve bu durum açıkça görünür. Kolay verniklenir. Ancak iri gözenekli olduğu için mat verniklenecek işlerde kullanılması daha uygundur. Ağırlığı: Meşenin hava kurusunun özgül ağırlığı ortalama 0.86 gr/cm3 tür.