Tropikal Kereste

(Sapele, Sapelli, Lifaki, Penkwa) Anayurdu Batı, Orta ve Doğu Afrika. Koyu kırmızımsı kahverengi ile morumsu kahverengi ve parlaktır. Çok iyi cila kabul eder. Kaplama olarak, mobilyacılıkta, iç ve dış dekorasyon, tekne ve keman yapımında kullanılır.

(Iroko, Kambala, Odum) Anayurdu Batı, Orta ve Doğu Afrika. Başlangıçta gri sarı ile açık kahverengi olup daha sonra altın sarısı ile kahverengiye dönüşür. Yüzeylerde doldurma ve temizleme yapılarak mükemmel cilalanır. Dekoratif kaplama, mobilya, iç ve dış dekorasyonda, parke ve tekne yapımında kullanılır.

Limba ( Frake) Kongo, Gabon ve fildişi kıyılarında yetişen bir ağaçtır. Sarımsı beyaz ve sarı tonlarındadır. Dayanıklı bir ağaç türü olup dış etkenlere karşıda sağlam bir yapısı vardır. Genel dekorasyon , kapı ve pencere doğrama , İç ve Dış mekan cephe , zemin kaplama , mobilya üretiminde kullanılır.

Özellikleri: Meşe ağacının yaklaşık 400 türü vardır. Bu türleri kesinlikle birbirinden ayırmak çok güçtür. Ağaç işleri ve mobilya endüstrisinde sertliğine ve yumuşaklığına göre değerlendirilir. Meşenin sert ve yumuşak olmasa çoğunlukla yetiştiği yer bağlıdır. Dar ve sık halkalı meşe kerestesi eş yapılı özellik gösterir ve genellikle yumuşak olur. Kalın ve seyrek halkalı meşenin kerestesi sert olur. Zor işlenir. Meşe genellikle az çalışır. Kola yarılır. Bazı türleri orta sert, bazıları serttir. Meşenin türleri arasında az esnek ve çok esnek olanları vardır. Yumuşak kereste veren türleri kolay işlenir. Havanın ve nemin bozucu etkilerine arşı en büyük dayanımı gösteren ağaçtır. Dış odunu, iç odunu kadar dayanıklı değildir. Bünyesindeki bol toner yüzünden, en iyi boyanabilen ağaç meşedir. Özellikle kimyasal boyalarda ve bu durum açıkça görünür. Kolay verniklenir. Ancak iri gözenekli olduğu için mat verniklenecek işlerde kullanılması daha uygundur. Ağırlığı: Meşenin hava kurusunun özgül ağırlığı ortalama 0.86 gr/cm3 tür.

Ayous(ayos) Batı Afrika, Kamerun, Gana, Gabon, Kongo gibi ülkelerde yetişen Ayous ağacı, diğer Afrika menşeili ağaçların arasında en kolay işlenme potansiyeline sahip ağaç türüdür, kolay şekil alır. İlk kesildiğinde beyaz renkte olsa da hava ile temasa geçtikten sonra zamanla sarı tonlarına döner. Yumuşak dokulu bir ağaç olmasından dolayı daha çok mobilya ve enstrüman yapımında kullanıldığı görülür. Özellikle masif parke olarak değerlendirildiğinde yumuşak dokusu sayesinde zemine oldukça kuvvetli yapışır. Dış mekan ve Sauna kerestesi olarak en çok kullanılan türdür.