Tropikal Kereste

Ayous(ayos) Batı Afrika, Kamerun, Gana, Gabon, Kongo gibi ülkelerde yetişen Ayous ağacı, diğer Afrika menşeili ağaçların arasında en kolay işlenme potansiyeline sahip ağaç türüdür, kolay şekil alır. İlk kesildiğinde beyaz renkte olsa da hava ile temasa geçtikten sonra zamanla sarı tonlarına döner. Yumuşak dokulu bir ağaç olmasından dolayı daha çok mobilya ve enstrüman yapımında kullanıldığı görülür. Özellikle masif parke olarak değerlendirildiğinde yumuşak dokusu sayesinde zemine oldukça kuvvetli yapışır. Dış mekan ve Sauna kerestesi olarak en çok kullanılan türdür.

(Iroko, Kambala, Odum) Anayurdu Batı, Orta ve Doğu Afrika. Başlangıçta gri sarı ile açık kahverengi olup daha sonra altın sarısı ile kahverengiye dönüşür. Yüzeylerde doldurma ve temizleme yapılarak mükemmel cilalanır. Dekoratif kaplama, mobilya, iç ve dış dekorasyonda, parke ve tekne yapımında kullanılır.

(Sapele, Sapelli, Lifaki, Penkwa) Anayurdu Batı, Orta ve Doğu Afrika. Koyu kırmızımsı kahverengi ile morumsu kahverengi ve parlaktır. Çok iyi cila kabul eder. Kaplama olarak, mobilyacılıkta, iç ve dış dekorasyon, tekne ve keman yapımında kullanılır.

Limba ( Frake) Kongo, Gabon ve fildişi kıyılarında yetişen bir ağaçtır. Sarımsı beyaz ve sarı tonlarındadır. Dayanıklı bir ağaç türü olup dış etkenlere karşıda sağlam bir yapısı vardır. Genel dekorasyon , kapı ve pencere doğrama , İç ve Dış mekan cephe , zemin kaplama , mobilya üretiminde kullanılır.