Ahşap Lambiri - Döşeme Tahtası

Çam ahşaptan üretilmekte olan döşeme tahtası, iç duvar ve tavanda vazgeçilmez kaplama ürünleri arasında kendine yer bulmaktadır. Döşeme tahta modelleri kendi içinde pek çok farklı sınıfa ayrılmaktadır. Ağacın sınıfının yükseltilmesi adına arlarında yer alan çürükler ve budaklar kesilip çıkartılır. Dönüşler ve duvar köşeleri için özel olarak süpürgelik ürünleri kullanılmaktadır. Çam ağacından üretilen ürünlerimiz özel bakım istememelerinin yanı sıra çok kolay şekilde temizlenir ve ısı veya nemden de etkilenmez. Farklı boyutlarda hazırlanmış olan döşeme tahtanın birinci sınıfında kaynak, düşen ya da çürük budak bulunmaz. Bununla beraber çok az miktarda reçine bulunabilirken çürük ya da gömülü kabuk da yine yer almayacak şeyler arasında bulunmaktadır.

Lambiri iç duvar ve yer kaplama da kullanılan ahşap kaplama sistemidir. Ahşap ağaçtan profil olarak üretilir. Farklı desenlerde lambiri dekorlar bulunmaktadır. Ahşap lambiriler genellikle çam ağacından yapılmaktadır. Duvar köşeleri ve dönüşler için özel uygulama yapılabilir kullanılan malzemeye süpürgelik denir ve boyları 3m ağırlıklı olur. Dayanıklıdır, özel bakım istemez, kolay temizlenir ve ısı ya da nemden etkilenmez. Ahşap lambriler farklı genişliklerde üretilirler. İç mekanda ise parlak ya da mat olmak üzere farklı koruma olabilir. Prefabrik yapılarda başarılı uygulamalar mevcuttur. Çalışma ortamlarında ahşap yalıtkan bir malzeme olduğundan insan vücudundaki statik enerjiyi emer.

Ayouns Batı Afrika; Liberya, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gabun, Kongo da yetişir. Ahşap sauna üretiminde , iç ve dış cephe kaplamasında kullanılır