Kereste

İthal Çam Kereste ve Özellikleri; Diri odun , sarımsı ile kırmızımsı beyaz renkte, öz odun kırmızımsı sarı, kahverengimsi kırmızı olup giderek koyulaşır. Çok hızlı ve iyi bir şekilde kurutulabilir. Kolay işlenir, iyi tutkallanır , elastikiyeti iyi, boyanabilir, cilalanabilir, tornalanabilir, soyulabilir, iyi çivi tutar ve renk verilebilir. Binalarda kapı,pencere, doğrama, köprü inşaatı, uçak ve gemi güverte döşemeleri , ağaç malzemenin kullanılabileceği her yerde değerlendirilebilir. İç-dış cephe kaplamalarında (lambri, döşeme), kaplamacılıkta, kontrplak, oymacılıkta, tornacılıkta, tel direği, maden direği, su içi inşaatlarda ve travers olarak kullanılabilir.

Diri odun ve Öz odun, renk bakımından farklı değildir. Orta kısmı olgun odun özelliklerine sahip olup, odunu sarımsı beyaz renktedir. Kolay işlenir, soyulabilir, çivi ve vidalanma özelliği iyidir. İyi yapıştırılır, renk verilebilir. Boyanması ve cilalanması iyidir. Hızlı ve iyi kurutulur, çatlamaya meyili azdır. Ladin, genellikle iç marangozluk işleri ve doğramalarda, müzik aletlerinde, kontraplak yapımında soyma kaplama ,levha üretiminde vb. alanlarda kullanılır.

Köknar kerestesi İşlenme özellikleri bakımından Ladin’e benzerlik gösterir. Kolay işlenir,hafif, yumuşaktır,çivileme ve vidalama özelliği iyidir,kolay yarılabilir, renk verilebilir.yapıştırma özelliği iyidir, lifleri düzgündür köknar kerestenin. Binalarda, iç kısımlarda,marangozluk ve doğramacılıkta kullanılır.Köknar ağaçlarını daha özel kılan bir özellikte lif yapısından dolayı eskitme denilen mobilya seçenekleri için çok mükemmel bir ana madde oluşumuna kaynaklık etmektedirK

İğne yapraklı ağaçların içinde en sert yapıya sahip bir ağaçtır.Dış etkenlere dayanıklı bir ağaç türüdür. Mobilya imalinde ve Özellikle dış cephe uygulamalarında tercih edilir.

Çam ağacı dünyanın bir çok yerinde yetişebilen ve yetiştiği coğrafya ve iklim koşullarına göre doku ve hamur özelliğine sahip olabilen bir türdür. Bu değişken özelliklerine istinaden ait olduğu ülke ile isimlendirilmektedir. Çam türlerinden biri olan Amerikan Çam ı son yıllarda ülkemizde kendine uygulama alanı bulmuştur. Rengi hafif esmer ve biraz mat, yaş damarları yada hareleri oldukça kalın ve geniş, hamur yapısı sert fakat sıkı, kuturları oldukça büyük olan Amerikan çam ağacı geniş tahta ihtiyaçlarını çözme noktasında oldukça iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Bu özellikleri ile bilinen Amerikan çam kereste ürünleri arasında ülkemizde en çok tercih dilen ölçüsü 2,5 cm, 3 cm kalınlık ve 20 cm, 25 cm, 30 cm genişlikteki tahtaları olup dış cephe kaplama, yalı baskı kaplama, tavan kaplama, duvar kaplama, zemin kaplama ürünleri için ideal bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır.